Menu

مرحوم ميرزا(قدس سره) و شهريه طلّاب يكى از مواردى كه فقيه مقدس، ميرزا جواد تبريزى قدس سره در حوزه بنيان نهاد و سپس برخى مراجع ديگر آن را اجرا كردند، مسئله تقسيم شهريه بين افرادى است كه در حوزه فقط مشغول درس حوزوى بودند، و به همين سبب مقرر شد شهريه عده زيادى از شاغلين حذف شود. در آن زمان، حذف شهريه تمام طلاب شاغل بسيار مشكل بود؛ به طورى كه بارها و بارها به مرحوم ميرزا قدس سره گفته شد: آقا اين كار بسيار مشكل و دشمن‏ ساز است. ايشان مى ‏فرمود: « اين اموال متعلق به ولى عصرعليه السلام است و من اذن ندارم در هر مورد و كارى مصرف كنم، رضايت ديگران شرط نيست، رضايت امام زمان‏ عليه السلام شرط است و من نمى‏ توانم قبول كنم كه شاغلين با توجه به اينكه حقوق كافى دارند، بتوانند از شهريه حوزه هم استفاده نمايند.» مرحوم ميرزا قدس سره با قاطعيت فرمودند: « شهريه ما فقط به افراد ممحض در درس تعلق مى ‏گيرد.»
فرزند مرحوم ميرزا قدس سره مى ‏گويد: بعد از قطع شهريه، بعضى به مرحوم ميرزا قدس سره جسارت كردند؛ وليكن ايشان هيچ گونه عكس العملى نشان نداد و تمام آن گفتارها را تحمل كرد و مى‏ فرمود: گاهى ممكن است انسان در عمل به تكليف با موانعى مواجه شود؛ وليكن من مى ‏خواهم آنچه را كه رضايت امام زمان‏ عليه السلام است، عمل كنم و به نظر من رسيده كه اين اموال بايد در حوزه و به افرادى كه فعلاً فقط مشغول درس حوزه هستند مصرف شود. حتى بعضى با جسارت به آن فقيه راحل‏ قدس سره در روزنامه مقاله‏ اى تحت عنوان« قطع و وصل » چاپ كردند كه مرحوم ميرزا قدس سره بعد از اطلاع يافتن از اين نوشته، با كمال تواضع فرمودند:« من به تكليف خود عمل كرده ‏ام و اجرش را هم ان شاء الله دريافت خواهم كرد. مهم نيست، هرچه مى‏ خواهند، بگويند، مهم رضايت صاحب الامر والزمان‏ عليه السلام است.»

حضرت امام حسن عسکری:
فقر با ما ، بهتر از ثروتمندی در کنار دشمنان ماست.
و کشته شدن با ما بهتر از زندگی در کنار دشمنان ماست.
و ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد.
و نور هدایت برای کسی هستیم که خواهان بصیرت از ما باشد.
و نگهبان کسی هستیم که به ما تمسک جوید.
پس هر کس ما را دوست بدارد با ما در درجات والای بهشت خواهد بود.
و آن که از ما جدا شد به سوی آتش خواهد رفت.

برو بالا