Menu

ميرزاى تبريزى‏قدس سره و عنايت الهى فرزند فقيه مقدس، مرحوم ميرزاى تبريزى قدس سره مى‏گويد: بسيار كم اتفاق مى‏افتاد كه مرحوم ميرزاقدس سره فتوايى را بنويسند و بعداً آن را تغيير دهند؛ هر آنچه بر كاغذ مى‏آوردند، با تواضع كامل مى‏فرمودند: »اين است آنچه به ذهن من رسيده. ان شاء اللَّه مرضىّ خداوند متعال و اهل بيت‏عليهم السلام باشد.« فرزند مرحوم ميرزاقدس سره مى‏گويد: نيمه شبى قبل از اذان صبح، والده زنگ زد و گفت: ميرزا قدس سره مى‏گويد فلان استفتاء را نفرستيد. فعلاً نگه داريد، اين استفتاء بايد اصلاح شود. مرحوم ميرزا قدس سره مى‏گويد: بسيار تعجب كردم كه در اين نيمه شب و قبل از اذان صبح چه اتفاقى افتاده كه آقا اين تصميم را گرفته است؟
فرزند مرحوم ميرزاقدس سره مى‏گويد: صبح كه به دفتر رفتم، به يكى از اعضاى شوراى استفتاء، حجت الاسلام والمسلمين شوپائى گفتم چه استفتائى را مى‏خواهيد. بعد از راهنمايى استفتاء را خدمت مرحوم ميرزاقدس سره دادم. خوشبختانه استفتاء ارسال نشده بود. ايشان قلم مبارك را بر روى كاغذ گذاشته و استفتاء را اصلاح كردند. تغيير استفتاء كه مربوط به مسئله نكاح و بسيار حساس بود ذهن ما را به قضيه شيخ مفيدرحمه الله معطوف كرد كه بعد از آنكه شيخ مفيدرحمه الله در خانه خود را بست، فرمود: اگر بنا است در حكم شرعى اشتباه كنيم پس بهتر است درِ خانه بسته باشد. آن گاه امام زمان‏عليه السلام فرمود: شما كار خود را بكنيد ما به شما كمك خواهيم كرد. نهايتاً اين علماى بزرگ تحت توجه ولى عصرعليه السلام هستند و او همواره ناظر بر اعمال آنها است و چه بزرگانى كه مورد عنايت و لطف آن بزرگوار قرار گرفته و مى‏گيرند. و يقيناً شخصيتى مثل مرحوم ميرزاقدس سره كه شب و روز خود را وقف مذهب كرده بود و با دل و جان در راه مذهب تلاش مى‏كرد عنايتى از طرف صاحب مذهب حجة بن الحسن العسكرى‏عليه السلام شده كه توانسته اينگونه به حوزه و تشيع خدمت كند.

حضرت امام حسن عسکری:
فقر با ما ، بهتر از ثروتمندی در کنار دشمنان ماست.
و کشته شدن با ما بهتر از زندگی در کنار دشمنان ماست.
و ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد.
و نور هدایت برای کسی هستیم که خواهان بصیرت از ما باشد.
و نگهبان کسی هستیم که به ما تمسک جوید.
پس هر کس ما را دوست بدارد با ما در درجات والای بهشت خواهد بود.
و آن که از ما جدا شد به سوی آتش خواهد رفت.

برو بالا