Menu

محضر مبارك امام صادق عليه السلام عرض كردند : آيا به زيارت قبر مطهر حضرت امام حسين عليه السلام بروم ؟
حضرت فرمودند:
زيارت كن قبر پاك و طيب را و نمازت را آنجا تمام بخوان .
وى عرض كرد: آيا نمازم را آنجا تمام بخوانم ؟

محضر مبارك امام صادق عليه السلام عرض كردند : آيا به زيارت قبر مطهر حضرت امام حسين عليه السلام بروم ؟
حضرت فرمودند:
زيارت كن قبر پاك و طيب را و نمازت را آنجا تمام بخوان .
وى عرض كرد: آيا نمازم را آنجا تمام بخوانم ؟
حضرت فرمودند: تمام بخوان .
وى مى گويد: عرضه داشتم : برخى از اصحاب ما روايت كرده اند كه نماز بايد شكسته خواند؟
حضرت فرمودند:
ضعفاء نمازشان را شكسته مى خوانند.
مترجم گويد:
مقصود از (ضعفاء)شايد كسانى باشند كه قادر بر تمام خواندن نبوده يا اين فعل بر آنها مشقت داشته باشد و محتمل است مقصود از آنان ، جاهلين به احكام شرع باشد.

حضرت ابى عبد الله عليه السلام فرمودند:
در سه مكان نماز تمام خوانده مى شود:مسجد الحرام ، مسجد الرسول صلى الله عليه و آله و كنار قبر حضرت امام حسين عليه السلام .

حضرت ابى عبد الله عليه السلام فرمودند:
در چهار مكان نماز تمام خوانده مى شود:مسجد الحرام ، مسجد الرسول صلى الله عليه و آله ، مسجد الكوفة و حرم حضرت امام حسين عليه السلام .

در مكه زمانى نماز را تمام مى توان خواند كه عبور از آن براى حج باشد.

زياد قندى گفت :
دوست دارم براى تو آنچه را كه براى خودم دوست دارم و كراهت دارم براى تو آنچه را كه براى خودم كراهت دارم نمازت را در حرمين (حرم خدا و حرم رسول خدا صلى الله عليه و آله ) و كوفه و كنار قبر امام حسين عليه السلام تمام بخوان .

از حضرت ابا الحسن عليه السلام راجع به خواندن نماز در حرمين (حرم الله و حرم رسول خدا صلى الله عليه و آله ) و در كوفه كنار قبر حضرت امام حسين عليه السلام پرسيدند ؟ حضرت فرمودند:
نماز را در اين اماكن تمام بخوان .اگر چه از حرم مرور و عبور كرده و در آن اقامت نكنى .

محضر مبارك حضرت ابى الحسن عليه السلام عرض كردند : در مسجد الحرام نماز را قصر خوانده يا تمام بجا آوریم ؟
حضرت فرمودند:
اگر قصر خواندى مى توانى و اگر تمام هم به جا آوردى خير است و زياد نمودن در خير، خير مى باشد.
مترجم گويد:
مقصود آن است كه نماز خير بوده و نماز قصر را تمام خواندن زياد نمودن خير محسوب شده از اينرو نفس اين زيادى نيز عملى نيك و كارى پسنديده به حساب مى آيد.

حضرت امام حسن عسکری:
فقر با ما ، بهتر از ثروتمندی در کنار دشمنان ماست.
و کشته شدن با ما بهتر از زندگی در کنار دشمنان ماست.
و ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد.
و نور هدایت برای کسی هستیم که خواهان بصیرت از ما باشد.
و نگهبان کسی هستیم که به ما تمسک جوید.
پس هر کس ما را دوست بدارد با ما در درجات والای بهشت خواهد بود.
و آن که از ما جدا شد به سوی آتش خواهد رفت.

برو بالا