Menu

حضرت ابى عبد الله عليه السلام فرمودند:
زيارت امام حسين عليه السلام معادل بيست حج بلكه برتر از بيست حج مى باشد.

زيارت امام حسين عليه السلام معادل بيست حج بلكه برتر از بيست حج مى باشد.

سعيد مدائنى گفت :
بر حضرت ابى عبد الله عليه السلام داخل شده عرض كردم : فدايت شوم به زيارت قبر حسين عليه السلام بروم ؟
حضرت فرمودند:
بلى ،اى ابا سعيد به زيارت قبر حضرت حسين بن على عليه السلام كه فرزند رسول خدا صلى الله عليه و آله و پاكيزه ترين پاكان و نيكوكارترين نيكوكاران است برو زيرا وقتى آن حضرت را زيارت كردى خداوند متعال ثواب بيست و پنج حج برايت مى نويسد.

شهاب مى گويد: حضرت ابى عبد الله عليه السلام از من سوال نموده و فرمودند: اى شهاب چند بار به حج رفته اى ؟
عرض كردم : نوزده مرتبه .
فرمودند:
آن را به بيست مرتبه تتميم و تكميل نما تا برايت آن ها را معادل يك زيارت حضرت امام حسين عليه السلام حساب كنند.

حضرت ابو عبد الله عليه السلام فرمودند:
كسى كه به زيارت قبر امام حسين عليه السلام برود در حالى كه به حق آن حضرت آگاه و مطلع باشد مثل كسى است كه صد مرتبه با رسول خدا صلى الله عليه و آله حج بجا آورده باشد.

كسى كه حضرت امام حسين عليه السلام را زيارت كند خداوند متعال برايش هشتاد حج مقبول منظور مى دارد.

موسى بن قاسم حضرمى مى گويد:
حضرت ابو عبد الله عليه السلام در ابتداء حكومت ابو جعفر عباسى (منصور دوانيقى )وارد عراق شده و در نجف نزول اجلال فرمودند، به من فرمودند: اى موسى ، برو كنار جاده بزرگ بايست و منتظر باش كه عنقريب مردى از طرف قادسيه خواهد آمد، هر گاه نزديك تو شد به وى بگو: يكى از فرزندان رسول خدا صلى الله عليه و آله تو را مى خواند، او بزودى با تو خواهد آمد.
موسى مى گويد:
پس من به طرف جاده مزبور رفته و به آن جا رسيدم و كنار آن ايستاده و هوا بسيار گرم بود،پيوسته در آنجا بودم بحدى كه نزديك بود مخالفت كرده و برگشته و ملاقات با او را ترك كنم ، در اين هنگام چشمم به چيزى خورد كه به جلو مى آيد و شبيه مردى است كه روى شترى نشسته ، پس چشم به آن دوخته تا نزديك به من شد به او گفتم :اى مرد در اينجا يكى از فرزندان رسول خدا صلى الله عليه و آله بود، و شما را مى خواند ايشان شما را به من معرفى كرده و پيام برايت فرستاده اند.
مرد گفت : با هم به خدمتش برويم .
موسى مى گويد: او را بردم تا به نزديك خيمه رسيديم ، وى شترش را خواباند و درب خيمه ايستاد منتظر اذن دخول بود، پس حضرت از درون خيمه او را خواندند، اعرابى داخل خيمه شد و من نيز نزديك شده تا درب خيمه رسيده و سخن ايشان را مى شنيدم ولى آنها را نمى ديدم .
حضرت ابو عبد الله عليه السلام به وى فرمودند: از كجا آمدى ؟
او گفت : از دورترين نواحى يمن .
حضرت فرمودند: تو از فلان و فلان مكان هستى ؟
او عرض كرد: بلى من از فلان موضع مى باشم .
حضرت فرمودند: براى چه به اين صوب آمدى ؟
عرض كرد: به قصد زيارت حضرت ابا عبد الله الحسين عليه السلام آمدم .
حضرت فرمودند:
تنها براى زيارت آمده و هيچ حاجت ديگرى نداشتى ؟
عرض كرد: هيچ حاجتى نداشتم مگر آنكه به سر قبر مطهر آن حضرت رفته و نماز آنجا خوانده و جنابش را زيارت كرده و سپس به حضرتش خداحافظى كرده و به اهل و خويشانم برگردم .
حضرت فرمودند: در زيارت آن حضرت چه مى بينيد؟
عرض كرد: در زيارتش بركت در عمر خود و اهل و اولاد و اموال و معايشمان بوده و حوائج و خواسته هايمان بر آورده شده و بر طرف مى گردد.
موسى مى گويد: امام عليه السلام به وى فرمودند: اى برادر يمنى آيا از فضيلت زيارت آن حضرت بيشتر از اين برايت نگويم ؟
آن مرد عرض كرد:اى پسر رسول خدا زيادتر بفرمائيد:
حضرت فرمودند:
زيارت امام حسين عليه السلام معادل يك حج مقبول و پاكيزه اى است كه با رسول خدا صلى الله عليه و آله انجام شود.
آن مرد از اين گفتار تعجب كرد.
حضرت فرمودند: آرى ، به خدا سوگند معادل دو حج مقبول و پاكيزه اى است كه با رسول خدا صلى الله عليه و آله انجام شود.
آن مرد به تعجبش افزوده شد پس بدين ترتيب امام عليه السلام بر تعداد حج هاى مقبول مى افزودند تا اينكه در آخر فرمودند:
زيارت آن حضرت معادل با سى حج مقبول و پاكيزه اى است است كه با رسول خدا صلى الله عليه و آله انجام گيرد.

محضر مبارك حضرت ابى عبد الله عليه السلام عرض كردند : براى كسى كه قبر حضرت امام حسين عليه السلام را زيارت كند چه اجر و ثوابى است ؟
حضرت فرمودند:
ثواب يك حجى كه با رسول خدا بجا آورند مى باشد.
راوى مى گويد: محضرش عرضه داشتم : فدايت شوم ، ثواب يك حج با رسول خدا صلى الله عليه و آله ؟!
حضرت فرمودند: بلى بلكه ثواب دو حج .
راوى مى گويد: عرض كردم : فدايت شوم ، ثواب دو حج ؟
امام عليه السلام فرمودند: بلى بلكه ثواب سه حج و پيوسته تعداد حج ها را حضرت اضافه مى كردند تا به ده حج رسيدند.
عرض كردم : فدايت شوم ثواب ده حج با رسول خدا صلى الله عليه و آله !!
امام عليه السلام فرمودند: بلى بلكه ثواب بيست حج .
عرض كردم : فدايت شوم ، ثواب بيست حج ؟!
پس پيوسته عدد حج ها را بالا مى بردند تا به پنجاه تا رسيد و ديگر سكوت اختيار فرمودند.

محضر حضرت ابى عبد الله عليه السلام عرض كردند :
براى كسى كه به زيارت امام حسين عليه السلام رود در حالى كه به حق آن حضرت عارف و آگاه بوده و هيچ استكبار و استنكافى از زيارتش نداشته باشد چه اجر و ثوابى مى باشد؟
حضرت فرمودند:
براى او ثواب هزار حج و هزار عمره مقبول مى نويسند و اگر شقى بوده سعيد محسوبش مى كنند و پيوسته در رحمت خدا غوطه ور است .

حضرت امام حسن عسکری:
فقر با ما ، بهتر از ثروتمندی در کنار دشمنان ماست.
و کشته شدن با ما بهتر از زندگی در کنار دشمنان ماست.
و ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد.
و نور هدایت برای کسی هستیم که خواهان بصیرت از ما باشد.
و نگهبان کسی هستیم که به ما تمسک جوید.
پس هر کس ما را دوست بدارد با ما در درجات والای بهشت خواهد بود.
و آن که از ما جدا شد به سوی آتش خواهد رفت.

برو بالا